Haiglaklounide huumor põhineb energial ja mängulisusel, see ei ole mõistatuste või naljade tunnetuslik huumor. Doktor Klouni huumor ei tule peast, vaid südamest.

Kuidas tuli Doktor Kloun Eestisse?

Tihti on küsitud, et kuidas sündis idee tuua Eestisse säärane haiglaklounide projekt? Idee sündis 2005. aasta jõuludel Belgias, kui toona 9-aastane koolitüdruk Mirt Stoppelsteen mängis oma haigetele onulastele voodi serval klouni. Mirdi kehastatud kloun oli segu Charlie Chaplinist ja Väikesest Nõiast. Riietunud isa hommikumantlisse, pannud pähe patsideks omaenda sukkpüksid ja ette punase nina, sai temast koheselt kloun. Kloun Mirt oli haigetele lastele empaatiline tegelane, kes ei keskendunud mitte oma etteastele, vaid suhtles väikeste haigevoodis viibivate sugulastega. Tulemus oli teraapiline – Mirdi haigete onulaste tuju tõusis, mis omakorda mõjutas nende üldist enesetunnet ja jõuluõhtu õnnestus.Mirdi vanematel tekkis tänu nähtule ja selle mõjule mõte tutvustada haiglaklounide ideed ka Eestis, sest Madalmaades tegutseb haiglaklounide organisatsioon edukalt juba 30 aastat. Aasta hiljem, 2006. aasta detsembris asutasid Mirdi vanemad mittetulundusühingu Doktor Kloun (algselt Clinic Clowns Eesti), millel on palju mõjutusi hollandlaste haiglaklounide sihtasutuselt Cliniclowns Nederland, kuid Eesti mittetulundussfääris on see iseseisev ettevõtmine.

Ajalugu ja taust

Iga päev mõjutavad haiglaklounid tuhandete laste elu ja haiglad üle maailma on haiglaklounide programmid heaks kiitnud. Teadustööd tõestavad jätkuvalt, et eriväljaõppega klounide suhtumine ja emotsionaalne reageering mõjutavad meie tervist ja paranemist.

Uurijad teavad öelda, et lapsed naeravad umbes 500 korda päevas, keskmine täiskasvanu aga kõigest 15 korda. Rida naerualaseid uurimusi on näidanud, et naer vabastab endorfiine, ravib allergiat ja artriiti, parandab mälu ja suurendab loovust, vähendab kroonilisi vaevusi ning tugevdab immuunsüsteemi.

Naer on vahetu lõdvestumismeetod ning mäng on üks jõulisemaid vahendeid lootusetusetunde kaotamiseks ja energia tekitamiseks. Naeru ja mängu peetakse teraapilisteks, kuna need on laste eneseväljendusvahendid.

Möödunud sajandi 80-ndatel aastatel leidis Ameerika Ühendriikide arst Patch Adams, et tervishoid peab olema rohkem kui ravimid ja ravi. Ta hakkas ravima haigeid klounaadi abil – armastuse, hoolitsuse, mängulusti ja rõõmuga (vt. suurepärast Patch Adamsi filmi, kus mängib peaosa Robin Williams). Sellest ajast alates on professionaalsed haiglaklounide ühingud tekkinud üle kogu maailma.


Tänapäeval tegutsevad haiglaklounid väga edukalt Austraalias, Ameerika Ühendriikides, Ühendkuningriigis, Kanadas, Brasiilias, Argentiinas, Lõuna-Aafrika Vabariigis, Iisraelis, Prantsusmaal, Portugalis, Hispaanias, Rumeenias, Bulgaarias, Saksamaal, Itaalias, Austrias, veitsis, Belgias, Madalmaades, Soomes, T ehhis, Türgis, Hongkongis, Hiinas jne.

MTÜ Doktor Kloun loodi 12. detsembril 2006. aastal ja alates 1. juunist 2007 külastavad Doktor Klounid lapsi Tallinna Lastehaiglas, alates 2008. aasta septembrist Tartu ÜK lastekliinikus ning Maarjamõisa Haigla lasteonkoloogia ja lastekirurgia osakonnas. 2013. aasta maikuust alates teevad iganädalasi rõõmuvisiite Doktor Klounid Narva Haigla lastele.